Windows

Dram Frequency (CPU-Z) Nedir?

Dram Frequency, yardımı ile RAM frekans değerini öğrenebilirsiniz. Bu işlem sırasında DDR teknolojisini kullanmadan ki hali yer alır. DRAM kelimesinin açılımı ise; Dynamic Random Access Memory‘dir. CPU-Z programında karşılaşılan bu değer DRAM Frekansı olarak görünmektedir. Fakat şuan kullanılan bilgisayarlarda DDR teknolojisine sahip oldukları için, farklı bir değerede dikkat etmeniz gerekir.

Az önce bahsettiğimiz gibi CPU-Z programı üzerinde görünen DRAM Frequency frekansı DDR teknolojisi hesaba katılmadan ki RAM (bellek) frekansı olduğundan söz etmiştik. DDR teknolojisini hesaba katarak frekans öğrenmek için yani belleğimizin gerçek MHZ değerini öğrenmek için basit bir işlem yapmanız gerekiyor.

Gerçek MHZ Değerini Nasıl Öğrenirim?

Gerçek frekans değerini öğrenmek için yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Dram Frequency alanında yazan değeri iki ile çarpamız  gerekiyor. Bu sadece gerçek MHZ değerinizi öğrenebilirsiniz.

(Dram Frequency değeri x 2 = Mevcut mhz değeri)

Bunu bir örnek ile göstermek istersek, mevcut bilgisayarımızda 2 adet RAM mevcut ve mhz değerleri 3000 Mhz’dır. Bu ram sayısal değer olarak CPU-Z programı üzerinde Memory sekmesi altında Dram Frequency üzerinde 1497.0 Mhz olarak gözükecektir. Bahsettiğimiz işleme göre bir sağlama yapacak olursak, gerçek mhz değeri için şu işlemi yapmamız gerekiyor;


1497 X 2 = 3000 (Mevcut MHZ değerimiz bu sayede doğrulanmaktadır)

Mhz değerini ek olarak Görev Yöneticisi ile doğrulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu